• Ismétlés - online tárhelyek használata (Google Drive)

        Elérkezett az év (majdnem) utolsó info feladata smiley Ebben az ismétlő gyakorlatban a  Google Drive-ot kell használnotok. Hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, kombinálni fogjuk feladatot egy másik tananyaggal. Idén tanultunk a számítógépes eszközök csoportjairól. Három csoportot rajzoltam fel nektek a táblára (még év elején). Külső eszközök, belső eszközök és háttértárak (más néven adattárolók).

        A Drive-os feladatotok a következő lesz (lépésről-lépésre):

        enlightened1. Számítógépen jelentkezz be a sulis iskolai e-mail címedbe és a jobb felső sarokban a kis négyzetekre kattintva válts át a Drive-ra. (Amennyiben a  feladatot mobilon vagy tableten oldod meg, szükséged lesz az ingyenes Google Drive alkalmazásra az áruházból! KATT!)

        enlightened2. Hozz létre egy mappát. A neve: "Drive ismétlő feladat"

        enlightened3. Nyisd meg a mappát és hozz létre benne 3 almappát ilyen nevekkel: "Külső eszközök", "Belső eszközök", "Háttértárak"

        enlightened4. Mindhárom mappába tölts fel olyan eszközökről képeket, melyek abba a mappába tartoznak. Például a belső eszközök mappába lehet képet tölteni processzorról, memóriáról, grafikus kártyáról, stb. Segítségnek itt egy kis táblázat nektek:

        Külső eszközök Belső eszközök Háttértárak
        monitor processzor merevlemez
        nyomtató, szkenner memória hajlékonylemez
        fülhallgató, hangszóró alaplap CD, DVD, Blu-ray
        billentyűzet grafikus kártya USB kulcs
        egér hangkártya memória kártya

        Példa:

        enlightened5. Ha elkészültél mindhárom mappával, akkor menj vissza arra a helyre, ahol látod a "Drive ismétlő feladat" mappát.

        enlightened6. Kattints jobb egérgombbal a mappára, és oszd meg velem. (fazekas.csaba@koharysuli.sk)

        Az online tárhelyekről már idén mindenkinek küldtem egy tanyagot, még akkor, amikor erről tanultunk. Itt hagyom  újra. Ebben minden benne van, ami a feladat megoldásához szükséges (KATT!).


        Végszó hozzátok: ennyi volt idén az informatika, erre a kényszeridőre. Remélem valamilyen szinten követhetőek voltak a tananyagok és a feladatok, amiket küldtem. Összességében én meg voltam elégedve a 6. évfolyammal, többségetek nagyon szépen teljesítette az elvárásaimat.

        Jövő héten még küldök egy feladatot, de beküldendő HF már nem lesz, mivel csütörtökön és pénteken már zárom le a diákjaim évvégi jegyeit a bizonyítványba. A feladat mellé csatolok még egy emlékeztetőt is, amit most is leírok nektek: bárki, akinek elmaradása van, vagy bizonytalan, hogy mindent megscsinált-e, jövő hét szerdáig (2020.06.17) leadhatja a feladatokat és írhat nekem. Ez után már nem fogadok el semmilyen beküldött feladatot!

      • Ismétlés - az e-mail használata

        Sziasztok. Az onlinesuli végéhez közeledve a héten egy egyszerű feladatot kaptok. Bár tudom, hogy az utóbbi időben nagyon sok e-mailt írtatok, de a héten az info feladat az lesz, hogy küldjetek nekem egy e-mailt (fazekas.csaba@koharysuli.sk), amiben leírjátok pár mondatban (legalább 5-6), hogy hogyan éltétek meg az elmúlt hónapokat. Milyen volt az online suli? Sikerült teljesíteni a feladatokat? Érthetőek voltak? Tudtatok magatoknak valamilyen rendszert kialakítani? Mi volt benne jó és rossz? Írjátok meg a saját gondolataitokat.

        enlightened Az e-mailhez csatoljatok egy képet is. Ha tudjátok, akkor fényképezzétek le az otthoni "tantermeteket" vagyis azt a helyet, ahol az elmúlt hónapban tanultatok! Ha nem tudjátok ezt megoldani, akkor az e-mailhez csatolhattok bármilyen, az internetről letöltött képet is.

        enlightened Az e-mail tárgyába (predmet) ezt írjátok: online suli - saját neved

        enlightened Az e-mail lehetőleg köszönéssel kezdődjön, és aláírással (a neved) végződjön!

        Ha valakinek nincs hozzáférése a sulis e-mail címéhez (elfelejtette a jelszót), akkor írjatok Edupagen!

      • Ismétlés - az internetbiztonság

        Köszönöm mindenkinek, aki gondosan elkészítette a projektjét. Akinek nem sikerült határidőre leadni (ma van a határidő), az igyekezzen bepótolni, mert a projekt nagyban befolyásolja az évvégi jegyeteket. Sokatok nagy örömére befejeztük a programozást erre a tanévre.  angel A következő néhány online órán az idei tananyagok átismétlésére fektetjük a hangsúlyt.

        Ebben az évben beszélgettünk az internetről, az internet veszélyeiről és az internetes szolgálgatásokról. Az index.hu iskolatévéje a héten az informatikával foglalkozik. Az első órán az internetbiztonság a téma, ami nekünk kapóra jön, hiszen én is meséltem nektek erről az órán suliban.

        enlightened A héten a feladatotok az lesz, hogy megnézzétek az előadást videó formájában, amit ITT találtok meg. Kérlek titeket, hogy figyelmesen nézzétek a videót, mert sok aktuális, titeket is érintő dologról van szó benne. (A videó bármilyen eszközről megtekinthető - számítógép, mobil, tablet, stb. -, kipróbáltam.)

        Miután megnéztétek a videót válaszoljatok 2 kérdésre (a videó alapján):

        1. Az internet és az elektronikus eszközök használatakor miért áll egymással ellentétben a kényelem és a biztonság?

        2. Miért fontos a tudatosság az internet és az elektronikus eszközök használatakor?

        Mindkét kérdésre legalább 2-2 mondattal, saját szavaitokkal válaszoljatok. A válaszokat e-mailben, vagy Edupagen küldjétek jövőhét keddig  (2020.6.2)!

        Bármilyen kérdéssel kapcsolatban bátran írjatok.

      • Saját Scratch projekt!

        6-os Scratch-tananyagunk végéhez érve a feladatotok ezen a héten az lesz, hogy kitaláljatok egy saját történetet, amiben felhasználjátok az eddigi megszerzett tudásotokat.

        A projektetek készítésekor be kell tartanotok néhány szabályt, amik a következők:

        enlightened Legalább 4 szereplő használata (ebben minden szereplőt beszámítunk, amit a "Válassz szereplőt" lehetőséggel beraktok a projektbe - számokat, betűket, tárgyakat is.)

        enlightened Legalább 2 háttér használata

        enlightened Üzenetek használata a projektben

        enlightened Legalább 1 helyen használnotok kell hangeffektust

        enlightened Legalább 1 helyen használnotok kell az ismételd parancsot

        A projekt nagyon fontos része lesz az év végi értékeléseteknek, ezért kérek mindenkit, hogy odafigyeléssel és átgondolva készítse el. A leadási határidő jövő hét kedd (2020.05.26).

        A projektet megosztással küldhetitek el nekem. (Akinek nem megy a megosztás, az letöltheti a programot, és e-mailben átküldheti csatolmányban.)

        Ne feledjétek, egy program sosem tökéletes, mindig lehet rajta javítgatni. smiley

      • Történet-projekt Scratchben (7. online óra)

        Az utolsó Scratch videóban egy rövidke történetet készítettem el nektek. A feladat készítése előtt kitaláltam, hogy körül-belül mit szeretnék, majd folyamatosan javítgattam a programon, ameddig nem éreztem, hogy már jól működik. Amikor programozunk sosem szabad elfelejteni, hogy egyik program sem tökéletes. Soha. Mindig van mit javítani, bővíteni rajta.

        Scratch történet: KATT!

        enlightenedenlightenedenlightenedA következő keddig a feladatotok az lesz, hogy a lehető legpontosabban elkészítsétek ugyanezt a történetet, amit én csináltam. Próbáljatok arra törekedni, hogy minél jobban hasonlítson az enyémre! A feladatot osszátok meg Scratchben és írjatok egy e-mailt nekem, amikor elkészültetek!

      • Egyszerű animáció projekt készítése (6. online óra)

        Sziasztok, a mai naptól új időpontban jelentkezem. Az iskolai órarend miatt ezentúl keddenként kapjátok majd a tananyagokat, házi feladatokat! A következő két hétben két animáció projekteket fogunk készíteni. Ma kezdjük az elsővel. A projektekben az eddigi tudásunkat fogjuk felhasználni, így ismétlésként is felfogható.

        Az első videó projekt itt nézhető meg: KATT! (a videó vége felé néha le-lefagyott a böngészőm, ezért nem mutatja néhol helyesen az animációkat)

        enlightenedenlightenedA feladatotok az lesz, hogy elkészítsétek ugyanezt a projektet, majd a végén megváltoztassatok benne néhány dolgot magatok szerint. Ez lehet bármi: a háttér, a szereplő, az animációk, színhatások, az egyes parancsok értékei, stb. A módosított projektet osszátok meg a Scratchben, és írjatok nekem e-mailt, hogy készen vagytok! A feladat megoldását jövő hét keddig (2020.5.12) küldjétek! enlightenedenlightened

        A feladatokat innentől csak megosztott formában fogadom el. Ne fényképezzétek és videózzátok. Ha nem találod a megosztás gombot a projektedben, akkor olvasd el EZT!

        Ha így sem megy, akkor légy szíves, írj nekem, vagy kérdezd meg azokat az osztálytársaidat, akik már hetek óta megosztva küldik el a feladatokat. A következő tanulókról van szó:

        6.A: Viki, B. Emma, P. Emma, Fanny, Ádám, Adrián.

        6.B: Panka, Jázmin, Robi, K. Bogi, Ákos.

      • Háttér és hangok (5. online óra)

        Sziasztok. Újra eltelt egy hét, most már lassan két hónapja tanulunk otthonról, és kezd kialakulni bennem is egy kép, hogy ki-hogyan végzi a feladatát. Mielőtt rátérnénk az eheti tananyagra, engedjetek meg 2 megjegyzést tőlem:

        1. Örömmel látom, hogy az évfolyam kb. fele hétről-hétre végzi a munkáját, becsületesen külditek a programokat. Most már egyre többen használjátok a megosztás gombot is! Viszont néhányan elfelejtetek írni, mikor megosztjátok a programot! Így én nem tudom, hogy mikor kell megnéznem!
        2. Sajnos van néhány olyan tanuló is, akik elég régóta vagy egyáltalán nem jelentkezett. Vannak olyan diákok, akikkel heti szinten kommunikálok e-mailben, problémákat oldunk meg együtt. Viszont, ha valaki nem jelez, akkor nem tudhatom, hogy mi az oka annak, hogy egyáltalán nem kapcsolódik be a tanulásba. Azok, akik továbbra sem fognak jelt adni magukról, nem várhatják el év végén, hogy ugyanolyan jegyet vagy értéklést kapjanak, mint azok, akik hétről-hétre dolgoznak. Mindenki legyen szíves jelentkezni nálam, ha pedig valaki tudja a csoporttársáról, hogy komoly oka van annak, hogy nem jelentkezik (internet vagy számítógép hiánya, betegség, stb.) akkor írja meg nekem, hogy ezt figyelembe vehessem az értékelésnél és a feladatok kiosztásánál.

        Térjünk is át az eheti tananyagra. Ezen a héten a hátterek és hangok használatáról lesz szó. Lassan a 6-os programozás végéhez érünk már. Nem sok tananyag maradt hátra ebből a témából.

        A videótananyag itt található: KATT

        A feladatotok a jövő hétre az lesz, hogy kitaláljatok egy egyszerű animációt vagy történetet, amiben használjátok a hátterek változását és a hanghatásokat!

        Beküldési határidő: 2020.5.4 (hétfő)

      • Animáció készítése programozással 2. rész - üzenetek (4. online óra)

        A héten folyatjuk tovább az animációk készítését. Megtanuljuk, hogyan tudnak a szereplőink figyelni és reagálni egymásra. Az előző órán az animációkat egy gomb lenyomásakor, vagy a szereplőre kattintáskor indítottuk el. A héten megnézzük, hogyan lehet az animációkat üzenetekkel vezérlni.

        A videótananyag ide kattintva nézhető meg: KATT!

        A feladatotok az lesz, mint az előző héten:

        1) Készítsd el ugyanazt a programot, amit én a videóban, és próbáld ki. Ezt a feladatot ne küldd el!

        2) Találj ki egy nagyon egyszerű animációt, amiben 2 szereplő üzenetek segítségével fog reagálni egymásra. Ezt a feladatot kell elküldenetek jövő hét hétfőig (2020.4.27).

        A feladatokat jó lenne ha most már mindenki a leírásom alapján küldené  (KATT). A héten több nagyon szépen kidolgozott házi feladatot kaptam így. Ezért külön köszönet azoknak, aki így küldték be. Ha nem megy a megosztás a leírás alapján, akkor kérd meg a csoporttársaidat, hogy segítsenek.

        Az előző házi feladatot még sokan nem küldtétek el. A leadási határideje ma (2020.04.20) van, úgyhogy kérem pótolni minél előbb!


        enlightenedAmint látjátok az oldal tetején ↑↑↑↑↑ megjelent egy táblázat is, amiben összegyűjtöttem az összes tananyagot, amit eddig küldtem. Visszamenőleg némelyiknek elkészítettem a szöveges változatát is. Ezeket nem azért raktam oda, hogy mindet újra át kell néznetek, egyszerűen csak szerettem volna, ha minden egy helyen van, így nektek is könnyebben megtalálható lesz, ha szükség van rá! enlightened

      • Animáció készítése programozással - 1. rész (3. online óra)

        Ezen a héten megtanuljuk hogyan lehet egyszerű animációkat készíteni Scratchben. A tananyagot ismét videó formájában küldöm. Két feladatotok lesz:

        1) A videót nézzétek meg, és az összes benne látható programot pontosan úgy rakjátok össze ahogy az ott szerepel. Miután kipróbáltátok ezeket a programokat, kísérletezhettek! Próbáljátok meg megváltoztatni a parancsokat, a bennük lévő számokat, új parancsokat hozzátenni a programhoz.

        2) Készítsetek egy egyszerű animációt. Bármilyen szereplőt, effektust, hatást, mozgást használhattok. Tiétek a pálya, legyetek kreatívak! smiley A legjobb munkákat a következő alkalommal megosztom mindenkivel.

        Mivel a következő hét hétfőjén (2020.4.13) húsvéti szünet van, ezért a 2. feladat megoldását a rákövetkező hétfő délig (2020.4.20) várom. A következő tananyagot is ekkor fogom feltölteni. A szünet az szünet, akár iskolában tanulunk, akár otthon! smiley Mindenki kötelezően pihenjen ezeken a napokon!

        A videótananyag itt található: KATT!


        A feladataitok leadásához készítettem egy leírást, amiben 4 egyszerű lépésben összeszedtem, hogyan küldd el a kész programodat nekem. Örülnék, ha a programjaitokat ezentúl így küldenétek be, ugyanis nekem és nektek is ez a legegyszerűbb módszer. A segítség elolvasásához kattints IDE!

      • A nagy Scratch ismétlés smiley (2. online óra)

        Sziasztok! Kérlek figyelmesen olvassátok el a leírást:

        Mivel a házi feladattal több diáknak problémája akadt (valaki nem volt órán, valaki elfelejtette, valaki azt se tudta mi a Scratch), ezért úgy döntöttem, ho ingy készítek egy átfogó ismétlő tananyagot nektek az eddig tanultakról. A tananyag a mai naptól új formát fog kapni. Videóban kapjátok meg a magyarázataimat, hasonlóan mintha órán lennétek. Ez szerintem sokkal előnyösebb, mert látjátok és halljátok amit csinálok, és mindent velem együtt tudtok kipróbálni! (Mindegyik videó tananyaghoz van szöveges tankönyvszerű dokumentum is, de egyelőre ezeket még nem küldöm szét, mert idő kell nekem is, hogy átnézzem és kijavítsam őket.)

        Ebben a tananyagban tehát minden ismétlés (kivéve a legutolsó videó). A mai napon 4 videót fogok küldeni, de a jövő héttől már csak 1 lesz minden héten. 3 feladatot kaptok jövő hét péntekig (2020.04.03):

        1) feladat: Nézzétek meg a videókat (amiket a leírásom alatt találtok meg), és próbáljátok ki azokat a programokat, amiket én bemutatok bennük. Indítsd el a videót, és csináld utánam a lépéseket. Ha valamit nem értesz, állítsd meg a videót, tekerd vissza vagy nézd újra! Ezeket a feladatokat nem kell elküldenetek nekem!

        2) feladat: Azok számra, akiknek nem sikerült leadni a múlt heti házi feladatot: a videók megnézése után pótoljátok be a hiányosságotokat, és küldjétek el nekem őket jövő héten péntekig (2020.04.03)!

        3) feladat: Mivel a videótananyag készítése nekem is új, ezért kérek mindenkit, hogy valamilyen módon (e-mail, Edupage) jelezzetek nekem vissza, hogy megfelel-e neketek ez a módszer? Esetleg, ha van valami, amin javítanom kellene, akkor azt is leírhatjátok. Köszi és jó munkát.

        Ne stresszeljetek! A tananyagot, feladatokat osszátok szét a következő 8 napra, kényelmesen! Mindenre lesz időnk. Ha kérdés van, írjatok e-mailt.

        Most jöjjenek a videók:

        Bevezető (minden csoportom számára) | Videó hossza: 2 perc 30 másodperc

        1. Programozás Scratchben | Kezelőfelület használata | Videó hossza: 9 perc 22 másodperc

        2. Programozás Scratchben | A szereplő mozgatása | Videó hossza: 17 perc 18 másodperc

        3. Programozás Scratchben | Ismétlés használata | Videó hossza: 30 perc 29 másodperc

        4. Programozás Scratchben | Ismétlés parancs használata 2 | Videó hossza: 30 perc 3 másodperc

      • Programozás Scratchben! (1. online óra)

        Kedves 6-os diákok! A tananyagot ott fogjuk folytatni, ahol suliban abbahagytuk. Ezen a héten pár egyszerű feladatot kell megoldanotok Scratchben. A megoldásokat küldjétek el az Edupagen keresztül, vagy egyenesen az e-mail címemre (fazekas.csaba@koharysuli.sk). Az is elég, ha lefenyképezitek a számítógépetek képernyőjét és azt külditek el. Ebben az esetben láthatónak kell lennie a programnak (blokkoknak) és a rajznak is!

        Kérlek titeket, a feladatokat figyelmesen olvassátok el. Ha kérdés, kérés merülne fel, akkor írjatok a megadott e-mail címre.

        Leadási határidő: 2020.03.25 (szerda)

        Feladatok:

        1. Látogassatok a Scratch weboldalára és állítsátok a nyelvet magyarra az oldal alján. A felső menüben kattintsatok a regisztrálj gombra, és készítsetek saját felhasználói fiókot. Választanotok kell egy felhasználónevet és jelszót (amit nem felejtetek el). A regisztráció végén adjátok meg az iskolai e-mail címeteket.

        2. Ha kész a felhasználói fiókotok, akkor kattintsatok az én profilomra, amit itt találtok: https://scratch.mit.edu/users/fazekas_csaba/ A jobb felső sarokban kattintsatok a Követés (Follow) gombra. Ebből fogom tudni, hogy ki oldja a feladatokat és ki nem! :)

        3. Most pedig a feladatokra. Indítsátok el a Scratch felületét, és adjátok hozzá a tollat a parancsokhoz (bal alsó sarokban).

        4. Készítsetek egy olyan programot, ami betűket fog rajzolni bizonyos gombok lenyomásakor (pl. ha megnyomom a billentyűzeten az A gombot, akkor egy A betűt rajzol). A következő betűket rajzoljuk: T, K, M.

        5. Az ismétlés parancs segítségével rajzoljunk további betűket: C, R.

        6. Készítsünk egy "reset" blokkot is! Ez a blokk minden rajzot töröl, és a szereplőt a játéktér közepére helyezi, úgy hogy jobbra néz! Az órán a szóköz (space) billentyű lenyomásakor történt a törlés, de választhattok más gombot is!

        7. Próbálkozzatok! Próbáljátok ki, hogyan lehet minden betűt más-más színnel, tollvastagsággal rajzolni!

        8. Készítsetek egy blokkot, ami ismétlés segítségével valamelyik billentyű lenyomásakor a következő ábrát rajzolja le! Segítség: hátrafelé úgy tudunk egyszerűen menni, ha negatív számot adunk meg, pl.: -50

        9. Készítsetek egy blokkot, ami ismétlés parancs segítségével négyzetet rajzol le. Egészítsétek ki a blokkot úgy, hogy 3 négyzetet rajzoljon egymás mellé! A 3 négyzet rajzolása 1 billentyű lenyomása után, automatikusan történik. Nem helyezhetitek át a szereplőt rajz közben! Segítség: két ismétlés parancs kell hozzá! :)


        Összesen tehát 8 kis programotok (blokkotok) lesz: 5 betű, törlő gomb, színes vonalak, három négyzet! Mindegyik feladat könnyen megoldható, az utolsónál kicsit gondolkodni kell. Ha esetleg problémát okozna, akkor próbáljátok meg lerajzolni a rajzolás menetét egy papírlapra. Hajrá!

        Azok számára, akit érdekel küldök még két bónusz feladatot. Készítsetek programot (blokkot), ami lerajzolja a következő alakzatokat:

        deepin screen recorder Select area 20200318112325 deepin screen recorder Select area 20200318113349

         

      • Tananyag címeTananyagVideó
        Scratch kezelőfelülete

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Mozgás parancsok

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Ismétlés parancs használata

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Ismétlés az ismétlésben

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Egyszerű animáció készítése

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!

        Animáció üzenetekkel

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!

        Háttér és hangok

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!

        Egyszerű animáció projekt (ismétlés)

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!

        Történet-projekt

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!