• Tananyag címeTananyagVideóOnline teszt
        Számítógépes hálózatok

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Kitöltöm!

        A számítógépes hálózatok felosztása

        Elolvasom!

        Megnézem!

        Kitöltöm!

        Megosztás otthoni hálózaton keresztül

        ¯\_( ツ )_/¯

        Megnézem!

        ¯\_( ツ )_/¯

        Azonosító címek a hálózatban

        Elolvasom!

        Megnézem!

        ¯\_( ツ )_/¯

        Az internet

        Elolvasom!

        Megnézem! (1. rész)
        Megnézem! (2. rész)

        Kitöltöm!

      • Itt a vége feladat smiley

        Sziasztok. Ezen a héten küldöm az utolsó informatika feladatot, úgyhogy megnyugodhattok, nem foglak már többet nyaggatni titeket. Ez a feladat nem csak idén lesz az utolsó, hanem az egész alapiskolai pályafutásotok alatt is, hiszen a következő évfolyamban már nem találkozunk (nincs informatika). Sok dolgot szerettem volna még mondani és mutatni, de hát ez most így alakult. (Lehet jövőre jelentkezni szakkörre :-) )

        Ezért egy egyszerű feladatot találtam ki. A dolgotok mindössze annyi lesz, hogy leírjátok nekem, hogy hogyan töltöttétek a 3 hónapig tartó online sulit, mennyire tetszett, milyenek voltak az informatika feladatok és tananyagok (érthetőek voltak?), és mennyire fog hiányozni az informatika jövőre (vagy nem). Bármilyen egyéb gondolatotokat leírhatjátok, ami az online sulival vagy az informatikával kapcsolatos. Ne kíméljetek!

        A HF végeredményeként egy szépen megformázott Word vagy Google Docs dokumentumot kérek leadni. A díszítőelemek használatát teljesen rátok bízom.

        Leadási határidő: 2020.6.18 (csütörtök)


        Végszó hozzátok: Remélem valamilyen szinten követhetőek voltak a tananyagok és a feladatok, amiket küldtem az online suli alatt. Összességében meg voltam elégedve a teljesítményetekkel. A B-osztályból szinte mindenki becsületesen, hétről-hétre küldte a feladatait. Köszönöm az aktivitásotokat.

        Jövő héten már nem lesz HF, mivel csütörtökön és pénteken zárom le a diákjaim évvégi jegyeit a bizonyítványba. Csak egy emlékeztetőt küldök majd, amit most is leírok nektek: bárki, akinek elmaradása van, vagy bizonytalan, hogy mindent megcsinált, jövő hét csütörtökig (2020.06.18) leadhatja a feladatokat - a régebbieket is - és írhat nekem bármilyen kérdéssel kapcsolatban. Ez után már nem fogadok el semmilyen beküldött feladatot!

      • Projekt - az internet veszélyei

        Ezen a héten egy a feladatotok egy projekt elkészítése lesz. A projektet prezentáció formájában (PowerPoint vagy Google Diák) kérem beadni. A témája: az internete veszélyei. Információt a prezentációhoz az interenten bőségesen találtok. Ne feledjétek azokat a szabályokat, tippeket, amiket idén tanultunk. A betartásukat figyelni fogom a projekt ellenőrzésekor!

        A projektek készítésének 5 része van:

        1. Tervezés (hogyan akarom csinálni?)
        2. Információszerzés (mit akarok beletenni?)
        3. Megvalósítás (prezentáció elkészítése)
        4. Ellenőrzés (hibák keresése)
        5. Javítás és tökéletesítés
        (hibák javítása és igazítás)

        A prezentáció témájánál, ne csak a számítógépes vírusokra gondoljatok. Az internet megannyi veszélyt rejteget. Azt, hogy ki mit tesz a prezentációba, rátok bízom. A munkátoknak legyen füle és farka (struktúrája). Ne ugráljatok a témákban össze-vissza. A prezentáció hosszát nem adom meg. Mindenki a saját belátása szerint készíti el.

        Leadási határidő: 2020.6.11 (csütörtök)


        Ez lesz az utolsó projektmunkátok informatikából, mivel hamarosan itt az év vége, és jövőre már sajnos nem lesz informatika órátok, ezért próbáljátok a legjobbat kihozni magatokból! A jövő héten még küldök egy házi feladatot, ami valószínűleg az utolsó lesz erre az évre.

      • Az internet - ismétlő teszt

        Sziasztok újra. Erre az évre befejeztük az új tananyagokat, a hátralévő hetekben feladatokat és projekteket fogtok megoldani.

        Ezen a héten egy online tesztet küldök nektek, amiben néhány kérdésre kell válaszolnotok az internetes tananyaggal kapcsolatbab. A tesztnek két oldala van. Az első oldalon az internet működéséről és történelméről találtok kérdéseket, a második oldalon pedig a domain névvel és webcímmel kapcsolatban.

        Jövő hét csütörtökig (2020.6.4) töltsétek ki a tesztet, válaszoljatok a kérdésekre a legjobb tudásotok szerint!

        A teszt itt található: KATT!

        UI: Aki még nem küldte be a múltheti feladatot, minél előbb pótolja azt!

      • Az internet szabályai

        Először is, közérdekű közlemény: az utóbbi 2 hétben néhányotok aktivitásának csökkenését vettem észre (nem küldtétek be a kérdésre a válaszokat). Kérek mindenkit, hogy az utolsó 4 hétre kapja össze magát, és csinálja becsületesen a dolgát, ha jó jegyet szeretne informatikából év végén. Akinek nem inge...

        A héten továbbra is az internet lesz a témánk. Az első részben azzal foglalkoztunk, hogy mi az internet és hogyan jött létre. A második rész kicsit technikai jellegűbb. Arról lesz szó, hogy milyen szabályok tartják rendezetten az internetes kommunikációt. Ahogy eddig is, a tananyaghoz készítettem videót.

        A tananyag videó formátumban itt nézhető meg: KATT

        A tananyag szöveges verziója itt nyitható meg: KATT (az "Internet szabályai" résztől a dokumentum végéig)


        enlightenedA feladatotok jövő hét csütörtökig annyi lesz, hogy megnézzétek a videót, akár többször is. Értelmezzétek a benne lévő információkat. Ha valamit nem értetek, nyugodtan írjatok. A videó megnézése után még egy egyszerű feladatotok lesz. Nyissatok meg 2 weblapot (bármilyet...lehet a kedvenc oldalatok is) és küldjétek el nekem a webcímét e-mailben vagy Edupagen úgy, hogy leírjátok, hogy melyik része a domain név és melyik a dokumentum elérési útvonala. Nézzünk egy példát (az iskolánk weboldalán):

        Webcím: https://zsmfilakovo.edupage.org/a/profil-skoly-az-iskola-arculata

        Domain név: zsmfilakovo.edupage.org

        Dokumentum elérési útvonala: /a/profil-skoly-az-iskola-arculata

        A feladat megoldásához jó lenne, ha nem a weblap főoldalának a címét küldenétek, mert ott nem lesz elérési útvonal. Például ha a facebook.com címet külditek, akkor ott csak domain név rész lesz. Ellentétben ez: facebook.com/zuck már jó megoldás, hiszen itt van domain név és elérési útvonal is.

      • Internetbiztonság

        Sziasztok. Először is a múlt heti házi feladatot még elég kevesen adtátok le, kérlek pótoljátok minél előbb a válaszokat, és küldjétek el nekem!

        Ezen a héten ismét az internettel foglalkozunk, de egy kicsit másképp. Az index.hu iskolatévéje a héten az informatikával foglalkozik. Az első órán az internetbiztonság a téma, ami nekünk nagyon kapóra jön, hiszen mi is az internettel foglalkozunk.

        enlightened A héten a feladatotok az lesz, hogy megnézzétek az előadást videó formájában, amit ITT találtok meg. Kérlek titeket, hogy figyelmesen nézzétek a videót, mert sok aktuális, titeket is érintő dologról van szó benne. (A videó bármilyen eszközről megtekinthető - számítógép, mobil, tablet, stb. -, kipróbáltam.)

        Miután megnéztétek a videót válaszoljatok 2 kérdésre (a videó alapján):

        1. Az internet és az elektronikus eszközök használatakor miért áll egymással ellentétben a kényelem és a biztonság?

        2. Miért fontos a tudatosság az internet és az elektronikus eszközök használatakor?

        Mindkét kérdés kifejtendő. Ez azt jelenti, hogy a videó segítségével legalább 2-2 mondattal, saját szavaitokkal válaszoljatok mindkét kérdésre. A válaszokat e-mailben, vagy Edupagen küldjétek jövőhét csütörtökig (2020.05.21)!

        Utóirat: Az általam készített internetes tananyag 2. részét jövő héten küldöm!

      • Az internet - 1. rész

        Sziasztok. Először is köszönöm mindenkinek, aki megcsinálta és beküldte a projektet. 4 ember kivételével mindenkitől megkaptam a munkát. Mindenkiét megnéztem, és részletes szóbeli értékelés a jövő hét folyamán várható (az Edupagen lesz majd).

        A mai tananyagunk az internet lesz. Mivel ez a tananyag elég szerteágazó és több ismeretlen kifejezést tartalmaz, ezért úgy döntöttem, hogy 2 részletben vesszük át. Az első részben az internet működésével és történelmével foglalkozunk.

        A tananyagot ismét elkészítettem szöveges és videó formában is. A szöveges tananyag már tartalmazza a 2. részt is, azzal még nem kell foglalkoznotok.

        A tananyag szöveges formátumban itt található: KATT! (a bevezető szöveg és a "Hogyan lett az internet?" rész)

        A tananyag videó formátumban itt nézhető meg: KATT!


        Jövő hét csütörtökig a következő dolgotok lesz:

        enlightened Nézd meg a videót és olvasd el a tananyagot szöves formátumban. Ha nem értesz valamit, nyugodtan írhatsz.

        enlightened Keresd meg az interneten a következő kérdésekre a választ, és küldd el őket nekem e-mailben (fazekas.csaba@koharysuli.sk):

        1. Melyik évben és ki küldte el az első SPAM (kéretlen) levelet az interneten?

        2. Hogy hívták a világ első számítógépes vírusát, és mikor készítették?

        3. Körülbelül melyik évben lett népszerű az interentes blogok írása?

      • Otthoni hálózat - projekt

        Sziasztok! A héten egy projektet kell csinálnotok. A projektben az otthonotokban lévő eszközök (mobil, tablet, számítógép, laptop, stb.) IP és MAC-címeit kell megkeresni. Elég azoknak az eszközöknek, amik gyakran vannak használva.

        Azt hogy hogyan tudjátok megnézni ezeket a címeket, az előző  tananyagban (azonosító címek a hálózatban) megtaláljátok. A videóban és a szöveges tananyagban is benne van. Röviden összefoglalva:

        • Számítógépen vagy notebookon: a keresőbe írjátok be, hogy CMD. Nyissátok meg a Parancssor (Príkazový riadok) nevű programot és oda írjátok be, hogy ipconfig /all
        • Androidos eszközön: a Wi-Fi beállításaiban lehet megnézni a címeket, vagy ingyenesen letölthetitek a What's my MAC address? nevű programot, ami kiírja mindkét címét az eszköznek.


        Mivel ez egy projekt, az elkészítését teljesen rátok bízom. Minél kidolgozottabb, szebb lesz, annál jobb értékelést fogtok rá kapni. Ez az értékelés pedig nagyban befolyásolja majd az év végi jegyeteket (vagy szóbeli értékléseteket). Remélem az otthoniak is megengedik, hogy hozzáférjetek az egyes eszközökhöz. smiley

        A projekt beadásának mindössze két feltétele van:

        1. Legyenek ott az eszközök az IP- és MAC-címeikkel.
        2. A projekt számítógépen készüljön (Word, Google Docs, Excel, rajzprogramok, bármit választhattok, amiben úgy gondoljátok, hogy képesek vagytok elkészíteni az általatok eltervezett projektet)


        Mintaként küldök egy általam készített projektet (KATT IDE). Ezt szimplán inspirációként küldöm, nem azért, hogy így kell csinálni! A dokumentum első két oldala a projekt, a második kettő csak egy kis leírás, hogy érthetőbb legyen. Alaprajzot egyáltalán nem kell csinálni, ha nem akarsz. Mindenkinek szabadkezet adok a megvalósításban. Én a saját projektemet a Google Slides (Google Diák) programban készítettem.

        Mivel jövőhéten pénteken szünet lesz (május 1), ezért a munkákat az utána következő hétfőig (2020.05.04) várom! enlightenedEkkor küldöm a következő tananyagot is. Tudom, hogy ez egy összetettebb feladat, ezért ha bárkinek tudok segíteni, nyugodtan kereshet e-mailben, Edupagen vagy Skype-on. Mindenkinek jó munkát!

        Ja, és ha valakit érdekelne, hogy miért csütörtökön küldtem a feladatot, azért, mert azt hittem péntek van.smileysmiley Na de mindegy is, így legalább 1 nappal több időtök lesz a tervezésre.

      • Azonosító címek a számítógépes hálózatokban (4. online óra)

        Sziasztok ismét! Több dolgot is szeretnék mondani, ezért kezdjük is szépen sorjában!

        Először is szeretném megköszönni az eddigi aktivitásotokat. Az egyik legaktívabb évfolyam vagytok. Szeretnélek titeket megkérni arra, hogy továbbra is így folytassátok, és azt a pár embert, aki eddig nem vett részt az online tanításban motiváljátok!

        Küldöm a heti tananyagot is. Ezen a héten arról lesz szó, hogy a számítógépes hálózatokon hogyan lehet azonosítani a számítógépeket. A tananyagot elkészítettem szöveges és videó formátumban is! Mind a kettőben ugyanaz van, ezért rátok bízom melyiket használjátok a tanuláshoz (mindkettőt smiley). A videóban több gyakorlatiasabb dolgot mutatok be.

        Nagyon fontos, hogy a tananyagnak van kötelező és nem kötelező része!!! A kötelező részt meg kell tanulni, a nem kötelezőt elég megnézni/elolvasni.

        A tananyag szöveges formátumban itt található: KATT!
        A kötelező rész a dokumentum első fele, a "Privát és publikus IP-cím" nevű résznél véget ér.

        A tananyag videóban ide kattintva nézhető meg: KATT!
        A kötelező rész 00:00-től 17:00-ig tart, utána már kiegészítések, érdekességek és gyakorlatias dolgok találhatóak.

        A héten beküldendő HF nem lesz, ezért a tananyagot olvassátok át/nézzétek meg akár többször is. Próbáljátok ki a saját számítógépeteken, okostelefonotokon és más eszközötökön, hogy meg tudjátok-e keresni a MAC és IP-címeket a beállításokban. A jövő héten egy projektmunkával jelentkezem!


        enlightenedAmint látjátok az oldal tetején ↑↑↑↑↑ megjelent egy táblázat is, amiben összegyűjtöttem az összes eddigi tananyagot és feladatot, amit küldtem. Az első két tananyaghoz visszamenőleg elkészítettem a videó változatát is. Ezeket nem azért raktam oda, hogy mindet újra át kell tanulmányozni, egyszerűen csak szerettem volna, ha minden egy helyen van, így nektek is könnyebben megtalálható lesz! enlightened

      • Számítógépes hálózatok - megosztás a hálózaton!
        (3. online óra)

        Sziasztok! Először is, az előző heti ellenőrző kérdéseket csak 8-an töltöttétek ki eddig. Kérem minél előbb bepótolni a többiektől is.

        A héten rendhagyó módon videótananyaggal jelentkezem. A videóban a mappák és dokumentumok megosztásáról lesz szó két számítógép között az otthoni hálózaton. Remélem a magyarázatom érthető lesz. Örülnék neki, hogy ha e-mailben visszajeleznétek, hogy melyik jobb, a videótananyag vagy a szöveges. A jövő hét péntekig a következő két feladatotok lesz:

        1) Nézd meg a videótananyagot és értelmezd a benne lévő információkat. Természetesen nem várom el mindenkitől, hogy próbálja ki, amit ott látott, hiszen ahhoz konkrét eszközök kellenek, ami nem biztos, hogy mindenkinek a rendelkezésére áll.

        Azt viszont mindenkitől kivétel nélkül elvárom, hogy ha valami nem érthető, akkor írjatok a kérdéseitekkel!

        A videótananyagot itt találjátok: KATT!

        2) Válaszoljatok néhány újabb ellenőrző kérdésre, ami a számítógépes hálózatok felosztásával kapcsolatos (a múlt heti tananyag). A teszt elküldése után, megjelenik egy kék gomb, amire kattintva le tudjátok ellenőrizni a válaszaitokat, hogy helyesek voltak-e. Ezt mindenki tegye meg!

        A tesztet itt tudjátok elérni: KATT!


        A  jövő héttől a következő módon fogom küldeni a tanulnivalót: minden héten küldök 1 tananyagot (videó vagy szöveg formájában, ezt majd meglátjuk az alapján, hogy kapok-e visszajelzést) vagy 1 feladatot. Tehát nem mindkettőt egyszerre. Ezzel szeretném kicsit csökkenteni a rátok halmozódó tananyagmennyiséget. Remélem pozitívan fogjátok fogadni a változást, és mindent megcsináltok, ahogy én azt kérem tőletek. Amennyiben úgy látom, hogy ez nem fog működni (nem lesznek beküldve a házik, projektek, stb.), akkor visszatérünk a heti tananyaghoz és feladatokhoz.

      • Számítógépes hálózatok - hálózatok felosztása (2. online óra)

        Sziasztok! Remélem sikerült átnézni a múlt héten kapott tananyagot (kérdés senkitől sem érkezett). A héten két feladatot fogtok kapni:

        1) feladat:

        A számítógépes hálózatok 2. tananyagát olvassátok el és tanuljátok meg. A tananyag itt található: KATT! Továbbra is, ha bármi kérdés van, akkor tessék írni: fazekas.csaba@koharysuli.sk

        2) feladat:

        A második feladatban egy online tesztet kell kitöltenetek, amiben kérdéseket találtok a múltheti tananyaggal kapcsolatban. A teszt kitöltése minden 8-os tanuló számára kötelező! Próbáljatok meg minden kérdésre magatoktól válaszolni, lesés és segítség nélkül. Tudjátok, magatokat csapjátok csak be, ha kimásoljátok a válaszokat, egyszer úgyis kiderül :(. A tesztben meg kell adni a teljes nevedet, majd röviden válaszolni kell a feltett kérdésekre. Minden kérdésre kötelezően kell írni valamit! Ha egy kérdésre nem tudod a választ, akkor írd be válaszként, hogy "Nem tudom a választ." Az utolsó kérdésre nem írhatod válaszként, hogy nem tudod. Tessék gondolkodni :).

        Miután minden kérdésre válaszoltál, alul kattints a kék gombra, hogy a válaszaidat elküldd. A teszt elküldése után megnézheted, hogy a kérdésekre jól válaszoltál-e! Mindenki tesztjét én is át fogom ellenőrizni. A tesztet legkésőbb jövőhét péntekig (2020.04.03) ki kell töltenetek!

        A tesztet itt lehet megnyitni: KATT!

      • Számítógépes hálózatok - alapok (1. online tananyag)

        Kedves diákok! A helyzetre való tekintettel nem az elkezdett témakört folytatjuk, hanem egy új, rövid tananyagot kezdünk - a számítógépes hálózatokról. A tananyagokat hetente fogom küldeni nektek erre az oldalra. Előreláthatólag 3 vagy 4 részből fog állni a tananyag.

        Az első részt itt találjátok ---> KATT!

        Az általam küldött tanananyagot olvassátok el, és tanuljátok meg! Ezen a héten nem lesz beadandó házi feladat, de ez a következő heteben változhat!

        Nagyon fontos! A házi feladatotok a rövidke tananyagon kívül az lesz, hogy ha valamit nem értesz belőle, akkor írj egy e-mailt a kérdéseiddel a címemre (fazekas.csaba@koharysuli.sk) és én megpróbálom a lehető legjobban újra elmagyarázni.

        A kérdéseiteket nem hetek vagy hónapok múlva kell majd feltenni újra az iskolában! Mindenkitől egy kis önállóságot kérek a következő időszakban.

        A következő tananyagot a jövő hét folyamán küldöm majd.